KARBOKSYTERAPIA- POGROMCA BLIZN I ROZSTĘPÓW

KARBOKSYTERAPIA- POGROMCA BLIZN I ROZSTĘPÓW

Karboksyterapia… brzmi intrygująco? I słusznie!

Według nowinek rynkowych, jest to jeden z najbardziej efektywnych zabiegów kosmetologicznych, który doskonale się sprawdza w redukcji blizn i rozstępów na ciele.

Więc na czym dokładnie polega ten zabieg?

Otóż, karboksyterapia to nic innego jak śródskórne lub podskórne, iniekcyjne podanie dwutlenku węgla, będącego gazem medycznym, w celu poprawy określonego problemu skórnego.

Dwutlenek węgla to gaz, występujący naturalnie w naszym organizmie, który wytwarzany jest na drodze różnego rodzaju przemian metabolicznych. Jego mechanizm działania jest bardzo prosty i opiera na tzw. efekcie Bohra. W trakcie podania, CO2 łączy się z wodą zawartą w tkankach, tworząc produkt: kwas węglowy. Kwas węglowy z natury jest bardzo niestabilny i pod wpływem enzymu anhydrazy węglanowej łatwo ulega rozkładowi do jonu wodorowęglanowego i kationu wodoru. W ostatecznej fazie przemian dochodzi do zakwaszenia środowiska około tkankowego, czego następstwem jest rozszerzenie ścian naczyń krwionośnych i zwiększenie przepływu krwi, tym samym doprowadzając do lepszego dotlenienia i odżywienia miejsca poddanemu zabiegowi.

Dodatkowo w trakcie iniekcji, dochodzi do wytworzenia procesu stanu zapalnego w skórze właściwej, dzięki któremu stymulowane są fibroblasty do produkcji włókien kolagenowych i elastynowych.

Poprzez następującą kaskadę przemian w miejscu podania dwutlenku węgla, dochodzi do całkowitego remodelingu skóry. W efekcie otrzymujemy ujednoliconą skórę, ze zmniejszoną widocznością blizny czy rozstępów.

Odczucia Pacjenta w trakcie zabiegu, są uzależnione od indywidualnej wrażliwości. Najczęściej natomiast towarzyszy mu uczucie rozpierania, które jest konsekwencją podawania CO2 do tkanek. Oprócz tego może pojawiać się delikatne pieczenie, czy uczucie ciężkości. Mimo wszystko, nieprzyjemne odczucia trwają kilka minut, a efekt końcowy wynagradza wszystko.

Aby uzyskać pożądane efekty, karboksyterapię wykonuje się w serii 8-12 zabiegów, przeprowadzanych w odstępach około dwutygodniowych.

W przypadku karboksyterapii występują dość liczne przeciwskazania do jej wykonania. Tymi najważniejszymi są:

 • Ciąża i okres karmienia piersią
 • Choroby nowotworowe i terapia p/nowotworowa
 • Choroby autoimmunologiczne
 • Choroby serca, ciężkie nadciśnienie tętnicze, niedawno przebyty zawał,
 • Ostra niewydolność nerek
 • Niewydolność układu oddechowego
 • Leczenie inhibitorami anhydrazy węglanowej
 • Infekcje (bakteryjne, wirusowe, grzybicze)
 • Cukrzyca
 • Choroby krwi, ciężka anemia, ostre zakrzepowe zapalenie żył
 • Przyjmowanie leków rozrzedzających krew
 • Skłonność do bliznowaceń i powstawania keloidów

 

Urządzenie Carboxytherapy dual mc2, na którym pracujemy w naszym gabinecie jest liderem wśród urządzeń dostępnych na naszym rynku. Dlatego też z jego pomocą oraz naszą wiedzą i doświadczeniem, postaramy się zwalczyć problem niechcianych blizn czy rozstępów.