Odpowiedzialna pielęgnacja u osób z cerą naczyniową

Odpowiedzialna pielęgnacja u osób z cerą naczyniową

Warto podkreślić, że cera naczyniowa stanowi istotny problem medyczny, jak i kosmetyczny. Rozszerzone naczynia krwionośne występują najczęściej u osób między 30. a 50. rokiem życia. Objawy są najbardziej widoczne na policzkach, nosie, brodzie i dekolcie, rzadziej na innych obszarach. Istotny jest fakt, aby jak najwcześniej dostrzec powstające zmiany naczyniowe, by móc wprowadzić działania zapobiegające lub minimalizujące widoczność rozszerzonych naczyń.

Cera naczyniowa charakteryzuje się wysoką nadwrażliwością, silnie reagując na bodźce zewnętrzne i wewnętrzne.  Typowymi objawami jest długotrwały lub ustępujący rumień, a także widoczne naczynia o różnej średnicy i długości nazywane teleangiektazjami. Ta przypadłość może mieć wielorakie podłoże etiologiczne. Tymi najbardziej charakterystycznymi są zmiany występujące pod wpływem: reakcji termoregulacyjnych na ciepło, zmian hormonalnych np. w okresie menopauzalnym, stresu i emocji, trądziku różowatego, spożywania ostrych przypraw i produktów, spożywania napojów alkoholowych, długotrwałej ekspozycji na środowiskowe czynniki drażniące i uczulające, czy miejscowego stosowania leków i kosmetyków wywołujących podrażnienie lub odczyn uczuleniowy skóry twarzy.

Podstawą w terapii cery naczyniowej jest jej prawidłowa pielęgnacja, a przede wszystkim odpowiedni tryb życia. Najważniejszym aspektem jest zbilansowana dieta, która odpowiada nie tylko za dobre samopoczucie lub prawidłową wagę, ale mocno wpływa również na stan skóry. Jeżeli pacjent boryka się z problemem cery naczyniowej, powinien unikać przede wszystkim ostrych produktów i przypraw, a także cukrów, które są odpowiedzialne za skoki insulinowe. Ważne jest by spożywać duże ilości nienasyconych kwasów omega-3 oraz produkty wyróżniające się wysoką zawartością witaminy A odpowiedzialnej za regenerację naskórka, witamin z grupy B, oraz witamin C i K, które bezpośrednio wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, tym samym wyrównując koloryt i rozjaśniając skórę. Dodatkowo unikamy spożywania alkoholu, czy ekspozycji na podrażniające czynniki środowiskowe jak silny wiatr, słońce i mróz.

W przypadku pielęgnacji codziennej, oczywistym jest by stosować odpowiednio dobrane kosmetyki. Cera naczyniowa wiąże się również z nadmierną wrażliwością skóry. Dlatego też kosmetyki powinny pozytywnie wpływać na kondycję naczyń włosowatych oraz płaszcza lipidowego skóry. Demakijaż powinien być bardzo delikatny, w związku z tym zaleca się stosowanie płynów micelarnych oraz nawilżających mleczek, koniecznie przeznaczonych do skór wrażliwych. W kosmetykach do tego typu skór, w składzie NIE POWINIEN znaleźć się alkohol, który działa wysuszająco i podrażniająco. W celu złuszczania naskórka idealnie sprawdzi się peeling enzymatyczny. Warto również zwrócić uwagę jakie aktywne składniki znajdują się w preparacie kosmetycznym. Tymi najbardziej popularnymi są: arnika górska, zielona herbata, wąkrotka azjatycka, kasztanowiec zwyczajny. Są one bogatym źródłem flawonoidów, które działają przeciwutleniająco i przeciwzapalnie. Dodatkowo w składach powinny znaleźć się substancje o działaniu łagodzącym i kojącym np. panthenol lub allantoina, a także nawilżające jak np. gliceryna. Rewelacyjnie sprawdzą się również produkty o formule serum, zawierające w swoim składzie witaminy C, K i E. Nie należy zapominać o fotoprotekcji, która jest podstawą w codziennej pielęgnacji. Filtr min. 30 SPF to totalne MUST HAVE.

A co z pielęgnacją gabinetową?

By uzyskać efekt nieskazitelnej skóry, tym samym bezpośrednio zadziałać na zmniejszenie widoczności ścian naczyń krwionośnych oraz zwiększenie bariery hydro-lipidowej, warto również postawić na wizytę u kosmetologa.

Jednym z podstawowych zabiegów wykonywanych w przypadku cer naczyniowych jest zabieg marki Dottore – Rossatore Xpress. Zabieg ten obniża nadreaktywność skóry, zmniejsza zaczerwienienia, działa przeciwzapalnie, tym samym odbudowując ochronny płaszcz lipidowy skóry. W swoim składzie opiera się na czterech składnikach aktywnych: cytryniec chiński, arginina, wąkrotka azjatycka oraz niacynamid. Rekomenduje się by zabieg wykonać w serii 4-6 zabiegów w odstępach 7-10 dni.

Cera naczyniowa absolutnie nie jest przeciwskazaniem do wykonywania zabiegów eksfoliacyjnych za pomocą peelingów kwasowych. Tymi najchętniej polecanymi w takich przypadkach jest kwas azelainowy, oraz kwas mlekowy. Działają one antybakteryjnie, złuszczająco, przeciwzapalnie, nawilżająco, oraz zmniejszają zabarwienia pozapalne.

Idealną propozycją będzie również mezoterapia frakcyjna z wykorzystaniem nanoigieł. Dzięki ich obecności preparat, który będziemy chcieli zastosować, zwiększy swoją wchłanialność. Zabieg ten jest całkowicie bezbolesny, bezkrwawy i nie powoduje powstania stanu zapalnego, dlatego z powodzeniem może być stosowany przez cały rok.

Zapamiętaj, że trądzik różowaty jest chorobą przewlekłą, a cera naczyniowa już zawsze będzie wymagać odpowiedniej pielęgnacji. By nie powiększać stanów zapalnych i zaczerwień na skórze, najważniejsza jest prawidłowa higiena życia a także odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa, przy wsparciu działań kosmetologa w gabinecie. Takie ‘trio’ z pewnością zmniejszy wymieniane wcześniej objawy, tym samym zwiększając komfort i poczucie własnej wartości u klienta. J