Magia peelingów i ich zastosowanie

Depilacja laserowa

Magia peelingów i ich zastosowanie

Skóra to twór, w którym nieustannie dochodzi do procesów naprawczych i regeneracyjnych. Turn over time, czyli czas, który jest potrzebny do przejścia komórki z warstwy podstawnej do warstwy rogowej to około 28 dni. W tym czasie komórka przekształca się do ostatecznej formy keratynocytów, by finalnie ulec złuszczeniu.

 

Aby zachować rówowagę w strukturze zewnętrznej skóry, należy regularnie wykonywać jej złuszczanie. Taki efekt można osiągnąć dzięki stosowaniu peelingów.  Ze względu na rodzaj materiału, który odpowiada za złuszczenie martwego naskórka, można wyróżnić:

  • peelingi mechaniczne,
  • peelingi enzymatyczne,
  • peelingi chemiczne.

 

Peelingi mechaniczne charakteryzują się obecnością czynnika ściernego np. korundu, głowic diamentowych czy innych materiałów zawierających w sobie ziarnistości. Popularnym zabiegiem z tego obszaru jest mikrodermabrazja diamentowa.

 

Coraz częściej w gabinetach można się spotkać ze stosowaniem peelingów enzymatycznych. Ich działanie opiera się na obecności enzymów w składzie (np. bromelaina, papaina), które w kontakcie z wodą doprowadzają do zmiękczenia warstwy rogowej naskórka, a następnie do jej złuszczenia. Taki rodzaj peelingu, dzięki swojej delikatnej formule może być stosowany u cer wrażliwych i naczyniowych.

 

A co z peelingami chemicznymi?

W ostatnich czasach, jest to jeden z najbardziej popularnych zabiegów złuszczających, wykonywanych przez kosmetologów. Ich magia, opiera się na połączeniu poszczególnych związków kwasowych w odpowienim stężeniu, zawieszonych w formule żelowej lub alkoholowej. Najczęściej stosowanymi kwasami są te z grupy alfa-hydroksykwasów(AHA), beta-hydroksykwasów(BHA) czy polihydroksykwasów(PHA). Obok nich wyróżnia się również kwas trójchlorooctowy (TCA), fenol czy retinol.

Do AHA zaliczamy kwas migdałowy, kwas mlekowy, kwas glikolowy.

W przypadku BHA wyróżnia się kwas salicylowy, a do PHA kwas laktobionowy.

 

Działanie peelingów kwasowych jest wielorakie. W zależności od problemu skórnego, który chcemy rozwiązać, kosmetolog dobiera odpowiedni kwas.

 

KWAS MIGDŁOWY

 

Sugerowaną grupą peelingów kwasowych o powierzchniowym i delikatnym działaniu są alfa-hydroksykwasy. Najczściej rekomendowanym kwasem z tej grupy jest kwas migdałowy.

Przede wszystkim działa on złuszczająco, antybakteryjnie i przeciwstarzeniowo. Dzięki swojej dużej masie cząsteczkowej, charakteryzuje się łagodnym i przewidywalnym działaniem, a także równomierną penetracją do skóry. Swoją dwukierunkowością zapewnia efekt złuszczenia wierzchnich warstw naskórka, dzięki czemu dochodzi do pobudzenia procesów naprawczych i regeneracji komórek. Dodatkowo działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie, co pozwala na zastosowanie go w terapiach łagodzących stany zapalne i zmiany trądzikowe. Pobudza syntezę kwasu hialuronowego w skórze, zapewniając efekt długotrwałego nawilżenia skóry, a także reguluje pracę gruczołów łojowych.

 

 

 

KWAS MLEKOWY

 

Kwas mlekowy wyróżnia się wysoką tolerancją przez wszystkie typy skóry, dlatego z powodzeniem może być stosowany przy cerach najbardziej wrażliwych i naczyniowych. Oprócz działania keratolitycznego, wpływa na zachowanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Indukuje syntezę włókien kolagenowych i elastynowych, przez co skóra staje się jędrna, sprężyta i pozbawiona oznak starzenia. Kwas mlekowy działa hamująco na proces melanogenezy, czego efektem jest redukcja zmian pigmentacyjncyh i wyrównanie kolorytu skóry. W ustalonej terapii uzyskujemy też zredukowane objawy fotostrzenia się skóry.

Rekomendowany dla cer wrażliwych, suchych, pozbawionych blasku.

KWAS SALICYLOWY

 

Kwas salicylowy zaliczany jest do grupy beta-hydroksykwasów. Jego działanie jest dość mocno ukierunkowe w terapiach cer mieszanych, zanieczyszczonych i trądziowych. Wyróżnia się efektywnym działaniem keratolitycznym, o właściwościach silnie lipofilowych, dzięki czemu reguluje pracę gruczołów łojowych. Oprócz tego działa komedolitycznie, czyli pomaga skórze uwolnić się od zanieczyszczeń, zapobiegając powstawaniu wyprysków, tym samym wygładzając i rozjaśniając cerę.

 

Aby wspomóc terpie trądzikowe i depigmentacyjne, dobrym wsparciem jest też stosowanie kwasu azelainowego. Wykazuje on właściwości antybakteryjne, keratolityczne, przeciwzapalne, sebostatyczne i wybielające.

 

TCA

 

Kwas trójchlorooctowy jest dobrym rozwiązaniem dla cer dojrzałych, z pierwszymi objawami starzenia się skóry, a także dla cer trądzikowych. Dzięki niemu, doprowadzamy do silnego złuszczania się naskórka. W ten sposób, skóra zmuszana jest do ponownej odbudowy, silnie pobudzając procesy regeneracyjne. Efekt, który się uzyskuje to widoczna rewitalizacja, rozjaśnienie powierzchnych przebarwień, czy redukcja drobnych zmarzszczek.

 

WARTO ZAPAMIĘTAĆ

 

Okres jesienno-zimowy jest najlepszym czasem do wykonywania zabiegów peelingami kwasowymi, ze względu na zmiejszoną obecność promieniowania UV. W okresie letnim zalecane jest wykonywanie kwasów o działaniu powierzchownym, przy czym pacjent musi pamiętać o nie wystawianiu twarzy na słońce i stosowaniu wysokiej fotoprotekcji.

By przyspieszyć proces regeneracji naskórka, między zabiegami zaleca się stosowanie preparatów utrzymujących odpowiedni poziom nawilżenia w skórze.

 

Chcąc uzyskać pożądane efekty, rekomendujemy wykonywanie peelignów w seriach zabiegowych. Seria może być powtarzana w ciągu roku. Każdy pacjent i jego problem powinien być traktowany indywidualnie, dlatego też częstośliwość wykonywania zabiegów dobierana jest w zależności od potrzeb i oczekiwań.