Hiperpigmentacja, to nic innego jak zaburzenia procesów pigmentacyjnych związanych z miejscowym lub uogólnionym zwiększeniem ilości melaniny. W wyniku takiego działania dochodzi do powstania przebarwień skóry, które występują w postaci plam o różnej wielkości i różnych odcieniach kolory brązowego.
Podłoże zmian barwnikowych może być wielorakie i kształtować się w różnym wieku. Tym najbardziej spotykanym jest z pewnością długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne, które nie tylko wywołuje efekt opalonej skóry, ale może prowadzić do zaburzeń pigmentacji skóry i powstania przebarwień.
W zależności od zgromadzenia się skumulowanego barwnika w skórze, wyróżnia się przebarwienia:
- naskórkowe, które są tymi najbardziej powierzchownymi
- skórne (głębokie), które obejmują warstwę skóry właściwej
- mieszane, ponieważ powstają gdy barwnik gromadzi się zarówno w naskórku jak i w skórze właściwej.
Przebawienie jedno, nie zawsze jest równe temu drugiemu, dlatego też dermatolodzy i kosmetolodzy posługują się konkretnym nazewnictwem poszczególnych zmian, by móc dobrze określić daną hiperpigmentację Do tych najczęściej wymienianych zalicza się:
- ostuda (melasma, chloasma)-zmiany o podłożu hormonalnym, najczęściej występujące u kobiet, obejmujące obszar twarzy i szyi, charakteryzujące się nieregularnymi plamami o żółtobrunatnej lub ciemnobrunatnej barwie,
- piegi- genetycznie uwarunkowane zmiany barwnikowe, pojawiają się głównie na nosie i polikach, ale również na plecach i kończynach, niewielkie, ale wyraźnie odgraniczone plamki o złocistej lub ciemnobrązowej barwie,
- plamy soczewicowate starcze- zmiany, które w raz z wiekiem pojawiają się w miejscach najbardziej narażonych na promieniowanie UV, zazwyczaj są ciemnobrązowe i osiągają średnicę 1 cm, o mniej lub bardziej regularnych brzegach,
- hiperpigmentacja pozapalna- powstała w wyniku występującego stanu zapalnego, charakteryzująca się plamkami lub plamami na skórze, która było uprzednio uszkodzona lub zmieniona zapalnie, a także nastawiona na nadmierne promieniowanie słoneczne.
Aby uchronić skórę przed powstawaniem zmian hiperpigmentacyjnych, podstawowym krokiem jest ochrona przed promieniami słonecznymi w postaci stosowania filtrów przeciwsłonecznych, o co najmniej SPF 30, przez cały rok. Warto stosować też produkty kosmetyczne zawierające w swoim składzie substancje o działaniu przeciwutleniającym. Jednym ze skutków oddziaływania na skórę promieniowania słonecznego jest powstawanie wolnych rodników tlenowych. Przeciwutleniacze zapobiegają negatywnemu działaniu wolnych rodników, tym samym zwiększając odporność skóry na czynniki zewnętrzne, oraz zapobiegając przedwczesnemu starzeniu się skóry. Najczęściej stosowanymi antyoksydantami są witamina E, β- karoten, witamina C, flawonoidy.
Jeżeli już jednak dojdzie do powstania niechcianego przebarwienia w naszej skórze, w dzisiejszych czasach nie stoi nic na przeszkodzie, by jak najszybciej się go pozbyć.
W gabinecie kosmetologicznym istnieje szereg zabiegów, pozwalających na zredukowanie zmian barwnikowych. Oczywiście tym najbardziej popularnym jest seria peelingów kwasowych, które mają działanie złuszczające i wybielające. Jednym z nich jest kwas firmy Mesoestetic – Azelan Peel, który zawiera 20% kwasu salicylowego i 20% kwasu azelainowego. Dzięki takiemu połączeniu uzyskujemy efekt wyrównanego kolorytu skóry, redukcji przebarwień pozapalnych, dodatkowo regulujemy pracę gruczołów łojowych i działamy przeciwbakteryjnie.
Innym dość popularnym rozwiązaniem jest laserowe usuwanie przebarwień. Do tego typu zabiegu stosujemy laser diodowy, w naszym przypadku jest to Asclepion® Laser Mediostar Next, który wytwarza falę o długości 810-940 nm. W trakcie zabiegu dochodzi do podgrzania głębszych warstw skóry, zmuszając komórki do regeneracji, tym samym pobudzając kolagen i elastynę do syntezy, dzięki którym dochodzi do wewnętrznego remodelingu. W efekcie skóra ma wyrównany koloryt, przebarwienia są rozjaśnione, zmniejszona jest widoczność porów i zmarszczek, a całość wygląda promiennie i zdrowo.
Należy jednak pamiętać, że żaden zabieg nie przyniesie spektakularnego efektu, jeżeli nie będziemy się stosować do pozabiegowych zaleceń od specjalisty. W tym wszystkim najważniejsza jest fotoprotekcja i nie eksponowanie przebarwionego miejsca na nadmierną ilość promieniowania słonecznego.