Czy choroby tarczycy mają wpływ na wygląd skóry?

Czy choroby tarczycy mają wpływ na wygląd skóry?

Coraz większy odsetek populacji, zwłaszcza płci żeńskiej boryka się z różnego rodzaju zaburzeniami hormonalnymi. Wśród nich, najczęściej pojawia się schorzenie dotykające tarczycy. Można by stwierdzić, że jest to niemalże epidemia ostatnich lat. W wyniku przeprowadzanych obserwacji, czy to w gabinecie, czy wśród najbliższego otoczenia można zauważyć, że problem wahań hormonalnych dotyka w dużej mierze kobiety. Jak to się dzieje, że właśnie u nich dochodzi do zaburzeń pracy gruczołu tarczycowego? Otóż powodów jest wiele..

Jednym z czynników odpowiadających za takie zjawisko jest niedobór jodu, spowodowany wysokim zapotrzebowaniem piersi do metabolizmu gruczołu tkanki piersiowej, której potrzebną ilość można przyrównać do wielkości biustu. Duże znaczenie ma również działanie żeńskich hormonów płciowych, a dokładniej estrogenu, który m.in. bierze udział w wiązaniu 'wolnych’ hormonów, tym samym zmniejszając ich potrzebną ilość dla prawidłowej pracy gruczołu.

Kiedy wiemy już, że problem choroby tarczycy dotyczy i nas, oprócz prawidłowej terapii farmakologicznej i zdrowego trybu życia, warto postawić na odpowiednią pielęgnację skóry twarzy  i ciała. Często to właśnie ona daje pierwsze symptomy o tym, że w naszym organizmie doszło do pewnego rodzaju zaburzeń.

Zacznijmy od początku. Czym tak naprawdę charakteryzuje się skóra u osoby chorej na tarczycę?

W przypadku niedoczynności tarczycy, cera takiego pacjenta jest najczęściej sucha, łuszcząca się, mogą pojawiać się przebarwienia, cienie pod oczami, a także zmiany trądzikowe występujące w okolicy żuchwy. Takie objawy są spowodowane deficytem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Dlatego też bardzo ważnym aspektem jest odpowiednio dobrana pielęgnacja zarówno domowa i ta gabinetowa. Pod opieką kosmetologa, wskazane są różnego rodzaje zabiegi, w których wykorzystuje się działanie peelingów oraz preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, które skutecznie odbudowują barierę ochronną naskórka i przywracają prawidłową strukturę błon komórkowych skóry. Tutaj swoje miejsce znajdują  zabiegi nawilżające oraz te z użyciem delikatnych peelingów kwasowych. Idealnie sprawdzi się zabieg firmy Dermalogica, który dzięki unikalnym składnikom takim jak: ekstrakt z drzewa sandałowego, lilii i bazylii oraz protein z ziaren owsa daje uczucie skóry nawodnionej, elastycznej a także wygładzonej i odświeżonej. Dla skóry suchej, z pierwszymi oznakami starzenia możemy zaproponować również zabieg marki Mesoestetic. W jego trakcie wykorzystujemy działanie kwasu mlekowego, oraz ampułki antiaging flash, która w swoim składzie zawiera kolagen, elastynę oraz liczne proteiny roślinne zapewniające efekt napięcia, działające regenerująco i antyoksydacyjnie.

Jeżeli chcemy postawić również na naszą pielęgnację domową, wybierajmy produkty kosmetyczne o działaniu antyoksydacyjnym, z resweratolem, witaminą C, koenzymem Q10, selenem i miedzią. Dobrym rozwiązaniem będzie obecność liposomów, których zadaniem jest odbudowa ochronnego płaszcza wodno-lipidowego.

Nadczynność tarczycy dotyczy już mniejszej liczby populacji. Mimo wszystko również odzwierciedla swoje oblicze na skórze. Cera w nadczynności jest naczynioruchowa, nadwrażliwa i zestresowana. Mogą pojawiać się również obrzęki. W przypadku wyglądu skóry, na której pojawiają się rumieńce oraz skłonności do zaczerwienień stawiamy na zabiegi, które swoim działaniem uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i działają przeciwzapalnie. Tutaj doskonale sprawdzi się zabieg firmy Dottore- Rossatore Xpress lub zabieg mezoterapii Nanofrax z wykorzystaniem nanoigieł i zbawiennej witaminy C. Jeżeli borykamy się z problemem opuchnięć, obrzęków, zastojów wodnych znakomitym wyborem będzie masaż podciśnieniowy ICOONE, który bezproblemowo odprowadzi limfę do węzłów chłonnych i zapewni poczucie lekkości.

Szukając dostosowanych preparatów kosmetycznych do pielęgnacji domowej, zaopatrujmy się w te kosmetyki, które w swoim składzie zawierają np. kwas azelainowy, azeloglicynę, ektarkty z melisy, rumianku czy też aloesu.

 

Choroby tarczycy dotykają nie tylko nasz organizm, ale również naszą skórę. Nie zapominajmy o tym w walce z hormonami!